E-Ticaret Nedir?

E-Ticaret Nedir?

E-Ticaret; 1995 yılında ortaya çıkmış ve o zamandan günümüze tüm dünyada internet kullanımının çoğalmasıyla, alışveriş tercihinin artık mağazalardan değil de, internetten yani E-Ticaret (Elektronik Ticaret) sitelerinden olmasıyla artık global internet ağında önemli bir yer edinmiştir. E-Ticaret, herhangi bir ürün ya da hizmet için, çeşitli ödeme yöntemleriyle bir internet sitesi üzerinden ticaret yapmanızı veya sipariş vermenizi sağlayan bir alışveriş yöntemidir.

E-Ticaret’in Amacı Nedir?

E-Ticaret’in amacı; ürünlerin veya hizmetlerin müşteriye daha hızlı, güvenli ve müşteriyi yormadan hazırlanıp kendisine teslim edilmesidir. Siz evinizde çayınızı yudumlarken bir yandan da istediğiniz ürünü aynı anda sipariş edebiliyor olmak, çağın getirdiği büyük kolaylıklar arasındadır.

E-Ticaret sitelerinin amaçlarından birisi de basit ve anlaşılır bir arayüze sahip olmasıdır. 7’den 70’e birçok insanın E-Ticaret’i daha verimli kullanabilmesi için sitenin arayüzünün basit ve anlaşılır olması gerekir. Hiçbir kullanıcı karışık ve anlaşılması güç bir siteden alışveriş yapmak istemez. Bu yüzden minimalist tasarımlar her zaman 1 adım öndedir.

E-Ticaret Türleri Nelerdir?

Günümüzde kullanılan 4 adet E-Ticaret türü vardır:

 • Şirketler Arası (B2B- Business To Business) Elektronik Ticaret
 • Şirket-Tüketici (B2C- Business to Customer) Arası Elektronik Ticaret
 • Şirket-Kamu İdaresi Arası Elektronik Ticaret
 • Tüketici-Kamu İdaresi Arası Elektronik Ticaret

Bu türlerden ülkemizde en yaygın olarak kullanınanı B2C (Business to Customer) yani firmadan müşteriye E-Ticaret Sistemi. Bunun hemen ardından gelen sistem ise B2B (Business to Business) yani firmadan firmaya E-Ticaret Sistemi. Aralarındaki en büyük fark takdir edersiniz ki müşteri kitlesidir. B2C bireyleri hedef alırken B2B firmaları hedef almaktadır.

E-Ticaret’in Yararları Nelerdir?

Şimdi düşünelim. Diyelim Balıkesir’de bir tekstil dükkanınız var ve bu dükkanın önünden geçen insan sayısı günlük ortalama 250-ile 500 arası değişiyor. Hedef gelirinizi elde edebilmek için çok da yeterli bir rakam değil ne yazık ki. Fakat bu dükkan eğer vizyon sahibi birisine aitse E-Ticaret sitesi kurduğu takdirde günde milyarlarca kişinin ziyaret ettiği Google’a sitesini taşımış oluyor. E-Ticaret’in bu yönden hem müşteriye hem de firma sahibine çok faydası oluyor. Dilerseniz bu faydaları maddeler halinde gösterelim.

Firma sahibine olan faydaları:
 • Sabah 08.00′ de açıp akşam 18.00’de kapattığınız değil de 7/24 açık bir mağazaya sahip olursunuz.
 • Ürünlerini satabileceğiniz maliyeti düşük ve her an ulaşılabilir bir mağazaya sahip olursunuz.
 • Ürünleri hakkındaki bilgileri daha detaylı sunabileceğiniz bir platformdur.
 • Stoğunda ürün bulundurmayarak talebe göre satış yapabilirsiniz.
 • Sadece faaliyette olduğunuz bölgede değil tüm Türkiye ve Dünyada yeni müşteri bulma imkanınız yüksektir.
 • Ulaşılabilirliği kolaylaştırır.
 • En önemlisi de size çok fazla zaman kazandırır. Dükkanınıza gitmeseniz bile ürün satmaya devam edersiniz.
Müşteriye faydaları:
 • Müşterinin, evden çıkmadan hızlı bir şekilde alışveriş yapmasını sağlar.
 • Ürün fiyatı araştırmasında oluşacak ulaşım masrafı ortadan kalkar.
 • Daha fazla ürün çeşiti görerek seçme imkanı bulur.
 • İhtiyaclarına uygun ürünü bulmak daha kolaydır.
 • Ürün hakkında, ürünü kullananlar tarafından yapılan yorumlar sayesinde daha net bilgilere sahip olur.
 • Aynı zamanda müşteri de zamandan kazanmaktadır. Her iki taraf da zamandan tasarruf ederek en büyük kazancı sağlar.

E-Ticaret’in İhtiyaçları Nelerdir?

E-Ticaret sitesi hazırlanırken bir strateji belirlenmeli ve ihtiyaçlar o doğrultuda giderilmelidir. Bu ihtiyaçları kısaca birkaç başlık altında ele alalım.

Domain seçimi:

Müşterinin aklında kalabilecek türde, ne çok uzun ne çok kısa, bir iki kelimeyle kendini anlatan bir domaine sahip olmanız gerekir. Unutmayın! Domain sitenin ismi olduğu gibi aynı zamanda firmanızın ismi de olabilir. Domain seçiminde bu konuda özen göstermek gerekir.

Sunucu:

E-Ticaret Sistemi kuracaksanız; güvenli, saldırılara korumalı ve dayanıklı bir sunucuya ihtiyacınız var. Aksi takdirde satışlarınız ne yazık ki pek sağlıklı olmaz. Günde 2-3 kere çöken bir siteden kimse alışveriş yapmak istemez değil mi?

Ödeme Yöntemleri:

Sitenizde müşteriye birden fazla ödeme seçeneği sunmalısınız ki daha özgür bir şekilde alışverişini tamamlasın. Kapıda ödeme, kredi kartıyla ödeme, taksit imkanları vb…

Tasarım:

Yukarıda da sık sık bahsettiğim gibi kullanıcıya yönelik bir arayüz ve firmanızı yansıtan tasarıma sahip bir siteniz olmalı.

Güvenlik Sertifikası (SSL):

Yüzlerce E-Ticaret sitesi içinde sizin bir farkınız olmalı. Artık daha güvenli E-Ticaret siteleri SSL Sertifikası barındırıyor. Siz de E-Ticaret sitenize SSL kurdurarak daha güvenli alışverişlere ve daha çok müşteriye kapı açmış olursunuz.

E-Ticaret Sitesine Nasıl Sahip Olabilirim?

Balıkesir site kurmada öncü bir firma haline gelen Karesi Yazılım, size bu konuda yardımcı olmak için sabırsızlanıyor. E-Ticaret’in bütün avantajlarından faydalanıp, bütün donanımlara sahip (Sunucu, domain, SSL vb.) bir E-Ticaret sitesine sahip olmak istiyorsanız tabii ki tercihiniz Karesi Yazılım. Siz de hemen buraya tıklayarak bize ulaşabilir ve kendi E-Ticaret sitenize sahip olabilirsiniz. Unutmayın hayallerinize önem veriyor ve sizin projelerinizi hayata geçirirken kendi projemizi yapar gibi özen gösteriyoruz.

By | 2018-02-17T14:43:28+00:00 Şubat 17th, 2018|Genel|
Contact Person WhatsApp Destek Hattı